This text is replaced by the Flash movie.
   

 

        

Polka – Przedsiębiorczyni – Europejka


Na konferencji spotkały się w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Berlinie polskie przedsiębiorczynie z Niemiec, Polski, Anglii, Irlandii i Litwy.

Stowarzyszenie złożone w 2001 roku w Berlinie jako Klub Kobiet Polskich, obchodzi w tym roku swój dziesiąty jubileusz. Przez te lata skupiło kilkadziesiąt Polek żyjących w Niemczech i pracujących na własny rachunek. Są wśród nich prawniczki, informatyczki, psycholog, specjalistki do spraw marketingu, piosenkarka, grafik komputerowy. Kobiety aktywne, samodzielne zawodowo. Dziś polska gospodarka liczy się w Europie i na świecie, Polki-przedsiębiorczynie wnoszą ogromny wkład do gospodarki w Polsce, w Niemczech, w Anglii, w Irlandii. To jest ten nowy stereotyp i zarazem przesłanie uczestniczek berlińskiej konferencji: „Jest nas wiele, możemy coś razem zrobić. Już dokonałyśmy dużo, z czego jesteśmy dumne”, mówi Elżbieta Nowocień, samodzielna tłumaczka. „Jeżeli ma się pomysły, chęć i energię, warto zrobić ten krok w samodzielność” - dodaje Anna Royon-Weigelt.

Mimo równouprawnienia potencjał kobiet ciągle bowiem nie jest wykorzystywany. W Niemczech, gdzie panie w zarządach największych 200 firm zajmują zaledwie 3,2 procent stanowisk, w przedsiębiorstwach notowanych na giełdach tylko 2,2 procent, po raz kolejny toczy się dyskusja wokół kwot dla kobiet na stanowiskach kierowniczych. Kobiety tylko z racji płci ciągle zarabiają mniej, niż mężczyźni. W Niemczech jest to różnica rzędu 23 procent. Znacznie lepiej sytuacja wygląda w Polsce, gdzie jest to poniżej 10 procent, a udział kobiet jako samodzielnych przedsiębiorczyń jest wyższy niż średnia w krajach unijnych. Ale np. w Norwegii w zarządach firm zasiada 40 procent kobiet. We wszystkich krajach skandynawskich im wyższy status zawodowy kobiety, tym więcej rodzi ona dzieci. „Mamy pewne obciążenia i tradycje kulturowe. Musimy stworzyć warunki, by pozycja kobiety na rynku pracy była taką samą oczywistością jak pozycja mężczyzny”, powiedziała Anna Jancewicz z Warszawy, Prezes Fundacji Centrum Promocji Kobiet, współorganizatora konferencji. Marzena Guz-Vetter z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Niemczech przypominała, że: „Równość między kobietami i mężczyznami jest jednym z podstawowych praw zawartych w Traktacie Lizbońskim”

Tworzymy sieć.

Do Berlina przyjechały też polskie przedsiębiorczynie z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Litwy. Przedsiębiorczynie zaczęły też już tworzyć sieć europejskich kontaktów. Wg Anny Royon-Weigelt kobiety chcą ze sobą współpracować i dużo lepiej komunikują się lepiej i dlatego chcą to wykorzystać przy tworzeniu sieci .

W październiku polonijne przedsiębiorczynie spotkają się na kolejnej konferencji, w Kolonii.
Źródło: www.dw-world.de

Więcej informacji: TUTAJ

 

 

FUNDACJA CENTRUM PROMOCJI KOBIET

  

NIP: 526-10-37-393, REGON: 010383861-00012, Konto bankowe: 34 2030 0045 1110 0000 0396 5920